Przygodowe książki dla młodych ludzi

Wydana w roku 2004 nakładek wydawnictwa Powergrapf książka przygodowa z elementami świata science-fiction to pozycja dla wszystkich tych, którzy są głodni nietypowych przygód. Opowieść oparta o losy trójki młodych bohaterów, wciąga w świat niezwykłych zagadek i tajemnicy skrytej za każdym rogiem. To lektura dla młodzieży, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zatopiły się w nią również osoby starsze. Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi. Tom 1 doczekała się 14 kolejnych części, przez co w niektórych kręgach uważana jest już za pozycję kultową. Nie inaczej wygląda ocena krytyków, bowiem książka doczekała się nagrody jako “Książka roku” za 2005 rok. Świadczy to o niezwykłej wartości, jakie książka daje. Opowieść to nie tylko bowiem świat fantastyczny, ale również ukazanie postaw i emocji bohaterów, którzy, tak, jak ich czytelnicy, dorastają, bawią się i uczą.

Fabuła książki

Książka oparta jest o konwencję opowieści przygodowej z elementami fantastyki. Bohaterami jest trójka warszawskich gimnazjalistów: Felix, Net oraz Nika. Poznają się oni w pierwszy dniu nowej szkoły, w której muszą zmierzyć się po pierwsze z własnymi lękami, po drugie z nieprzychylnością innych uczniów, szczególnie z klas starszych. To normalne w tym wieku. Jednak najbardziej istotne będzie to, w co bohaterowie dadzą się wciągnąć.

Już ich pierwsza przygoda będzie świadczyła o tym, że są niezwykli. To odkrycie i walka z Gangiem Niewidzialnych Ludzi, którzy niszczą to, co wewnątrz dzieci jest najbardziej wartościowe. Każda kolejna przygoda będzie coraz bardziej zawiła, a bohaterów czytelnicy będą poznawać stopniowo i stopniowo odkrywać ich niezwykły świat. W książce pojawią się zarówno postacie tradycyjne jak i fantastyczne: gnomy, duchy, UFO, nietypowe roboty czy bardzo inteligentne programy komputerowe. Jest więc w czym się zagłębić i razem z bohaterami, przeżywać ich przygody.

Jakie wartości ukazane są w książce?

Jedną z najważniejszych cech książki jest jej uniwersalność. Bohaterowie to zwykli uczniowie, tacy, jak ich czytelnicy, mający jednak nietypowe przygody. Przeżywają jednak swoje rozterki, związane z okresem dorastania. To sprawia, że każdy czytelnik może związać się emocjonalnie ze swoim bohaterem. Jedną z istotnych wartości, jakie ukazane są w książce jest sposób odbioru. Podświadomie bowiem przekazane jest, że mimo tego, że w danej chwili można uwikłać się w różnego rodzaju kłopoty, to zawsze pojawia się jakieś wyjście. Wystarczy do niego dążyć. Książka idealnie wpisze się w schemat dorastających uczniów.